Naučné stezky - značení

Region Beskydy nabízí celou řadu naučných stezek, které seznamují jejich návštěvníky s historií a přírodními a kulturními hodnotami míst, kudy procházejí.

Značení naučných stezek: Trasy stezek bývají značeny zvláštními značkami, které jsou užívány výhradně pro značení naučných stezek. Značku tvoří šikmý pruh vedený úhlopříčně z levého horního do pravého spodního rohu a dvěma bílými trojúhelníky.
 
Naučná stezka značení

Beskydy čítají kilometry značených stezek, které se odmění dalekými výhledy z výšek hor nebo naopak pohledy do výšek z krásných údolí. Toulkami po naučných stezkách poznáváme botaniku, zoologii, krajinářství, geologii, geomorfologii, lesnictví, ale také historii a archeologii kraje.

Inspirujte se pro výlety do zajímavých míst Poodří, jedné ze šesti oblastí turistického regionu Severní Moravy a Slezska.

Okolí Příbora můžeme poznávat procházkami po naučných stezkách:

Naučná stezka Borovecké rybníky, Příbor

Zřizovatel: Město Příbor
Délka: 2 km
Počet zastavení: 6 tématických zastavení

Jde o dva menší rybníky oživené širokým spektrem rostlinných i živočišných druhů. Na březích se vyskytuje chráněná lilie zlatohlavá a sněženka předjarní.

Borovecké rybníky se nachází cca 2 km za městem Příbor, směrem na Nový Jičín. Polní cestou se dostanete pěšky nebo na kole do místní části nazývané Borovec, podle toho také název rybníků. Zde se můžete za pěkného počasí vykoupat na splavu nebo se jen tak kochat pohledem na klidnou vodní hladinu a okolní lesy.

Je to nová stezka, která byla otevřena městem Příbor v dubnu 2006. Vznikla v okolí rybníku Borovec, kolem kterého je umístěno celkem 6 informačních panelů. Každý z nich obsahuje zajímavé a poučné povídání o fauně a flóře, která se v této oblasti vyskytuje nebo v minulosti vyskytovala, charakteristiku krajiny či historii území a mapu s vyznačením trasy naučné stezky. Oblast Boroveckých rybníků zahrnuje několik zásadně odlišných biotopů, které jsou na jednotlivých zastaveních stručně charakterizovány. Díky této rozmanitosti lze v oblasti nalézt poměrně široké spektrum rostlinných i živočišných druhů od běžných živočichů a plevelných rostlin až po druhy ohrožené a zákonem chráněné. Panely naučné stezky zaujmou nejen svým odborným výkladem, ale také grafickým provedením s množstvím zajímavých fotografií fauny a flóry či archeologických nálezů. Stezka bezprostředně navazuje na cyklistický okruh města

Lašská naučná stezka Kopřivnicí

Zřizovatel: Město Kopřivnice
Délka: 16 km
Počet zastavení: 16 tématických zastavení a 2 informační místa
Téma/zaměření: historie, zoologie, botanika, lesnictví, mykologie, dendrologie, geologie, hydrologie
Typ stezky: pěší
Náročnost: lehká až středně náročná
Doba návštěvy: celoroční

 

Popis trasy:

 

1

 Husova lípa

 2

 Jasníkova studánka

 3

 Hřeben Brd

 4

 Pískovna

 5

 Rozcestí čarodějnic

 6

 Hrad Šostýn

 7

 Raškův kámen

 8

 Janíkovo sedlo

 9

 Červený kámen

 10

 Okružní cesta

 11

 Kamenárka

 12

 Bílá hora

13

 Váňův kámen

 14

 Muzeum Fojtství

 15

 Masarykovo náměstí

 16

 Sad dr. E. Beneše

 

Lašská naučná stezka prochází nejatraktivnějšími místy v Kopřivnici a jejím blízkém okolí. Jednotlivá zastavení na stezce (16 tématických a 2 informační) přibližují zajímavosti z historie, zoologie, botaniky, lesnictví, mykologie, dendrologie, geologie a hydrologie. Na trase stezky je také řada panoramatických výhledů do krajiny např. z vrcholu Pískovny, Červeného kamene a především z rozhledny na Bílé hoře na Podbeskydskou pahorkatinu, Beskydy, Oderské vrchy a při optimální viditelnosti Jeseníky.

Trasa vede po lesních i polních cestách a prochází městy Kopřivnice a Štramberk. Kopřivnická větev Lašské naučné stezky vznikla v roce 2001, je okružní. Nejvyšším bodem stezky je vrchol Červeného kamene s nadmořskou výškou 690 m.n.m., nejnižším Park Dr. Edvarda Beneše s nadmořskou výškou 326 m.n.m. (celkové převýšení 364 m). Zastavení stezky na Kamenárce a Bílé hoře jsou společná pro Lašskou naučnou stezku Kopřivnicí a Lašskou naučnou stezku Štramberkem. Celková délka stezky je 16,1, km. Začíná a končí na nádraží ČD v Kopřivnici.

Záměr vybudovat naučnou stezku v Kopřivnici má svou historii. Okolí města, především oblast Brd, bylo v minulosti hojně využíváno k odpočinku a turistice. První zjištěné podklady, které se zabývaly zpřístupněním přírodních a kulturních zajímavostí v této oblasti, spadají již do 30. let minulého století. Mezi iniciátory oživení těchto tradic patří především Klub českých turistů, odbor Kopřivnice.

zdroj: www.kr-moravskoslezsky.cz

Lašská naučná stezka Štramberkem

Zřizovatel: Město Štramberk
Délka: 6 km
Počet zastavení: 13
Téma/zaměření: geologie, paleontologie, archeologie, botanika, zoologie, historie, ekologie
Typ stezky: pěší
Náročnost: středně těžká
Doba návštěvy: doporučená je duben – říjen

 

Popis trasy:

 



Lašská naučná stezka byla zřízena městem Štramberk. Stezku vybudovali v roce 2002-2003 jako kolektivní dílo pracovníci Městského úřadu Štramberk za významného přispění vlastivědných a přírodovědných pracovníků a nadšenců z města a okolí. Stezka je okružní, přičemž 2 zastavení jsou společná s kopřivnickou větví Lašské naučné stezky.

Nástup je možný od vlakového nádraží ČD Štramberk nebo od ZŠ Štramberk, kde se nachází odstavné parkoviště. Odtud vystoupíme k jeskyni Šipka stezkou s krásným výhledem na historické jádro města a Zámecký vrch s Trúbou, dále pak po pěšině okolo památníků a bust velikánů naší historie a kultury. Nad vápencovým lomem Kotouč je umožněn výhled do těžebního prostoru lomu. Pak se lesní stezka vine kolem Jurova kamene a pokračuje do úžlabiny Plaňava, která je typická výskytem vzácných druhů orchidejí. Dále se přesuneme procházkou po Dolní ulici na Horní Baštu s roubenými domky a kruhovou baštou, dříve součástí opevnění. Na konci této uličky se nabízí možnost návštěvy Muzea Zdeňka Buriana a náměstí ve Štramberku. Odtud vystoupíme po kamenných schodech na Zámecký vrch k Trúbě.
 
Další část stezky opět stoupá přes skálu Rudy se skálostepními druhy flóry a fauny až na vrchol Bílé Hory, kde je možné navštívit rozhlednu. Po tzv. „Sluneční cestě" sestoupíme kolem sochy Panny Mane do Horní Kamenárky. Štramberská část stezky končí posledním zastavením u Botanické zahrady a arboreta, odkud se můžeme vrátit zpět k Národnímu sadu na parkoviště nebo zamířit k nádraží ČD ve Štramberku. Celá trasa je dlouhá 6 kilometrů, překonáme však značné převýšení (Nádraží ČD 327 m n. m, Kotouč - 517 m n. m. Horní Bašta - 380 m n. m, Bílá hora 558 m n. m.). Je ale možné jít ji po částech. Komu to naopak nestačí, může se napojit na kopřivnickou větev lašské naučné stezky, která se setkává se štramberskou na Bílé Hoře, na Horní Kamenárce a u vlakového nádraží ČD ve Štramberku.
zdroj: www.kr-moravskoslezsky.cz